1 Mayıs 2021

Ukrayna’nın Venedik’i Vilkovo, Ukrayna gezilecek yerler – Ukrayna rehber

Merhaba Ben Ukrayna rehberiniz Rüstem 2010 senesinden Ukrayna’yı geziyor ve edindiğim bilgileri sizinle paylaşıyorum . Sizlere bu yazımda Ukrayna gezilecek yerler listesine eklenicek yeni bir şehir, Ukrayna’nın venedik’i olarak bilinen Vilkovo şehrinden bahs edeceğim. Vilkovo (Вилково)
Vilkovo çoğunlukla Lipovanlar’ın yaşadığı, Ukrayna-Romanya sınırının Ukrayna tarafında kalan kısmında, Tuna Nehri’ne sınır bir kasaba. Kasaba Ukrayna’nın Venedik’i olarak da bilinir. bunun sebebi sayısız kanallar ve şehriçi ulaşımda tekne ve botların arabalara tercih edilmesidir.

Sokakların yerinde dar kanalların bulunduğu, suların içindeki ağaçlarında lezzetli elmaların yetiştiği, sekiz farklı b Ukrayna’nın büyüleyici şehri Vilkove.

Odessa Bölgesinin güneyinde yer alan Vilkove aynı zamanda “Ukrayna’nın Venedik’i” olarak bilinir. Bu küçük şehir nehir ile Karadeniz’in bağlantı noktası olan Tuna Deltasında konumlanmaktadır. Bu şehir, çamur ve kilden oluşturulan ve muhteşem körfezler tarafından çevrelenen, insan yapımı Küçük adalardan oluşmaktadır.

Şehrin eski kısmı su üstünde yer alır. Bu şehirde sokaklar aslında kanallardır ve insanlar çoğu zaman şehir içinde en yaygın ulaşım aracı olarak yerel gondolları veya motorlu botları kullanırlar.

“Erik” olarak adlandırılan kanallar, dar ve sadece 1-2 metre genişliğindedir. Bu tür kanallar şehrin yaklaşık %50’lik kısmını oluşturur. Böylelikle, şehrin bir noktasından başka bir noktasına tekne ile gitmek mümkündür.

Kanallar ve evler boyunca, ahşap kaldırımlar yer alıyor. Kanallar üzerine basit, doğal görünümlü ahşap köprüler inşa edilmiştir.

Vilkove’nin doğasındaki özgünlük nüfus yapısında da görülmektedir. Vilkove, Lipovanlar adındaki bir topluluğun en yoğun yaşadığı şehirdir.

Şehrin şu anki ismi bulunduğu coğrafi konumundan gelmektedir. Aslında, Vilkove ismi Ukraynaca bir kelime olan “vila” (yaba, dirgen) kelimesinden türemiştir.

Halkın yiyecek ihtiyaçları genellikle küçük adalardaki bostanlardan sağlanmaktadır. Şehir yıl boyunca yetişebilen çileğiyle ve Novak adındaki üzümüyle meşhurdur. Bu üzümün özelliği sulak yerde ince kum üzerinde yetişmesidir. Bu üzümlerden yumuşak tadıyla ünlü şarap üretilmektedir. Şehrin ünlü yemeği ise sekiz farklı balıktan hazırlanan “uha” adındaki balık çorbasıdır. Ayrıca yerel havyar ve kökleri sulara ulaşan ağaçlarda yetişen elmalar da şehrin ünlü meyvelerindendir. Yöre halkı için en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Ukrayna, Rusya ve diğer ülkelerden insanlar buraya sadece balık yemek için bile gelmektedirler.

Vilkove’nin başlıca cazibe merkezi, yaklaşık 50 bin hektar alan kaplayan ve Avrupa’nın en büyük bataklık bölgelerinden olan Tuna Doğa Koruma Alanıdır. Bu rezervin Romanya’daki kısmı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine eklenmiştir.

Tuna Nehri, uzunluğu Avrupa’da akışının ters yönünde hesaplanan tek nehirdir. Tuna’nın Karadeniz ile birleştiği nokta, diğer bir deyişle, nehrin başlangıç noktası olan bu şehir, 0 km olarak kabul edilir. Turistlerin, bu başlangıç yerine gitmek için birkaç noktadan geçmeleri gerekmektedir. Burada Novak şarabıyla birlikte bir akşam yemeğini oldukça uygun fiyata harika bir manzara eşliğinde yiyebilirsiniz.

Vilkove’yi ziyaret ederseniz, kiralık tekneler ile kanal turuna çıkın. Göçmen kuşların toplanma alanlarını ve Tuna’nın denize döküldüğü “0” noktasını ziyaret edin.

Ukrayna rehberinizle Ukrayna’da muhteşem bir tatil için bizimle iletişime geçin WhatsApp +380992549002 [email protected]