1 Mayıs 2021

Ukrayna’da ne yenir? Ukrayna yemekleri, Ukrayna mutfağı – Ukrayna rehber

Merhaba ben Ukrayna rehberiniz Rüstem bu yazımda sizlere Ukrayna’nın en meşhur 14 yemeğinden bahs edeceğim, Ukrayna’da ne yenir, Ukrayna’nın en meşhur yemeği ne sorularınızı bu makalemde cevapladım.

1.Kotleta po-kyivsky (Kiyev köftesi)

Ukraynatilim.com

İlk olarak kievskiy kotletden bahs edeyim, kendi aralarında ‘Katliyeta’ diye adlandırdıkları ve hatta bir ikinci ismi olarak ‘Kievski’, panelenmiş tavuğun içinde dereotu ve tereyağ konularak hazırlanır. Kızartılan tavuklar tabağa servise alınır ve o ilk bıçak darbesi ile tavuğun içindeki mis gibi tereyağ ve dereotu yavaş yavaş tabağa akar.

2. Zavyvantsi

Ukraynatatilim.com

Kievski’nin kardeşi olan Zavyvantsi, etin içinin doldurulup rulo olarak yapılması ile oluşur. Soğan, peynir, yumurta, mantar gibi içlerle doldurulan Zavyvantsi’nin sanki kendi adı zor değilmiş gibi bir diğer adı mevcuttur: Kruchenyky

3. Borsh çorbası

Borsh (borş) çorbası, Ukrayna ve Sovyet coğrafyasının dünyaca ünlü yemeği. Orijinal borş çorbası 30 malzeme ile yapılıyor. Çorbaya lezzetini katan sığır eti soğuk suda bekletildikten sonra kaynatılıyor. Su kaynadıktan sonra et ve et suyu ayırılıyor.

Kereviz, havuç, pancar, lahana gibi kışlık sebzelerle renklendirilen çorbaya kuşbaşı doğranan sığır eti de ekleniyor. Pancarın kıpkırmızı rengini alan çorbanın üzerine servis sırasında ekşi krema ilave ediliyor. Çorba sarımsaklı ekmek ile sunuluyor. Yerel halk bu ekmeğe pampushki diyor.

4. Kiev Tavuğu

Kiev tavuğu, Ukrayna’nın en ünlü yemeklerinden. Taze tavuk filetolarının bir parça tereyağ ile basit bir birleşimi olan yemek sarımsaklı sos ile servis ediliyor. Kiev tavuğu daha çok orta ve üst segment restoranların menüsünde yer alıyor.

5. Patatesli krep

Deruny (patatesli krep), kahvaltı veya akşam yemeği için mükemmel bir tercih. Genellikle taze olarak kızartılan ya da fırınlanan krep rendelenen patatesle sade olarak yapıldığı gibi isteğe göre soğan dilimi, mantar, taze otlar ya da et çeşitleri ile de servis ediliyor.

6. Salo

Ukrayna-Yemekleri-Salo

Salo, köklü misafirperverlik ve zenginliğin sembolü olarak Ukrayna kültüründe önemli bir yere sahip. Genellikle meze olarak servis edilen yemek domuz yağından yapılıyor. Çavdar ekmeği, baharat ve yeşilliklerle sunulan yemek aperitif olarak kabul ediliyor.

7. Vareniki

Vareniki bir çeşit hamur tatlısı. Türk mutfağındaki mantının benzeri olan yiyecek tatlı ya da tuzlu olarak servis edilebiliyor. Dolgusunda lahana, et, mantar, peynir, vişne, kuş üzümü veya patates gibi malzemeler kullanılıyor. Sunumunda ise ekşi krema olmazsa olmazlardan.

8. Lahana Dolması

Kış sebzeleri Ukrayna mutfağının en önemli malzemeleri. Türkiye’de de severek tüketilen lahana dolması, Ukrayna mutfağında golubtsi olarak kendine yer buluyor. Fırında ya da tencerede pişirilen lahana dolmasının iç malzemesinde kıymalı pirinç ve baharatlar kullanılıyor.

9. Okroshka

Okroshka, çoğunlukla yaz aylarında yapılan serinletici bir çorba. İçeriği değişkenlik gösteren çorbada her ikisi de tadı ekşi olan kvas veya kefir kullanılıyor. Çorbanın iç malzemesinde ise sosis, salatalık, yeşillik, havuç ve turp büyük parçalar halinde yer alıyor.

10. Banush

Batı Ukrayna, ülkenin orta veya doğu kısımlarında yaygın olmayan çok sayıda benzersiz tarife sahip. Bunlardan biri de banush adı verilen bir yemek. Yıllar önce, banush, yoksulluk ile ilişkili bir yemek olmuş, ama şimdi bu yemek Karpatların en iyi restoranlarında servis ediliyor. Mısır ezmesi, kızarmış domuz yağı ve peynirden yapılan banush ve iyi tütsülenmesi için ateşte geleneksel olarak pişiriliyor. Tadı daha da zenginleştirmek için genellikle mantar da ekleniyor.

11. Holodets

Bu garip yemek görenleri şok eden bir görüntüye sahip. Ukraynalılar için, tüm kutlamalarda servis edilen ana yemek holodets, içinde et parçaları bulunan, jöle benzeri bir kıvamda dondurulmuş et suyundan yapılıyor. Etli jölenin ana bileşenlerinden biri domuz bacağı. Kokusu Türk damak tadına çok uygun değil.

12. Syrniki

Süzme peynir, un, yumurta ve şekerden yapılan syrniki, kahvaltıda tatlıdan vazgeçemeyenler için muhteşem bir lezzet. Besleyici ve yumuşak kıvamda olan bu tatlı bir tavada hafifçe kızartıldıktan sonra reçel ve ekşi krema ile dolduruluyor.

13. Ev yapımı sosisler

Ukrayna’da evde sosis yapma geleneği çok yaygın. Bazı yerel restoranlar ev yapımı sosisleri kullanarak menülerini zenginleştiriyor. Ev yapımı sosisler, doğal bir kabukta muhafaza edilen et, yağ ve baharatlardan oluşuyor. Ukraynalı ev kadınlarının çoğu kendi özel tariflerini uyguluyor. Sosisler genellikle domuz etinden yapılsa da bazı yerlerde dana eti de kullanılıyor.

14. Nalisniki

Bir krep içine sarılabilecek herhangi bir şey nalisniki’nin içine yerleştirilebiliyor. Geleneksel dolgu süzme peyniri ve kuru üzümle servis edilen ince krep nalisniki, Ukraynalıların genellikle sabah kahvaltılarında tükettiği bir lezzet. Kafelerde atıştırmalık ve tatlı menüsünde yer alan nalisniki kahve ve çayla harika bir uyum gösteriyor

Ukrayna’da unutulmaz bir tatil için bizi aramanız yeterli WhatsApp +380992549002

[email protected]