1 Mayıs 2021

Odessa’nın katakombaları,Odessa yeraltı mezarlıklar – Odessa rehber

ODESSA’NIN KATAKOMBALARı

Merhaba ben Ukrayna rehberiniz Rüstem 2010 senesinden ukraynayı geziyor gördüğüm ilginç mekanları ve şehirleri sizinle paylaşıyorum, Odessa’nın katakomblar, birçok gizem ve efsaneye kapılmış bir olgudur. Bunlar çeşitli köken ve amaçların yeraltı geçitleridir. Odessa katakombalarını gezerken bambaşka bir dünyayı, yeraltı dünyayı keşfediyoruz. Odessa katakomblar’ın çoğu, kentin yapımı için taş çıkarmış olan eski maden ocaklarıdır (~% 95). Ayrıca, Odessa katakombları drenaj tünelleri, “mayın” – çeşitli amaçlar için antik mahzenler, askeri sığınaklar, gizemli yeraltı geçitleri ve gerçek doğal mağaraları içerir. Farklı kökenlerdeki yeraltı boşluklarının iç içe geçtiğini anlamak, bazen Odessa halkı için bile zor. Zindanlar, şehrin hayatının eski dönemlerinin ilginç izlerini kendilerinde saklıyorlar. Ve katakomblar’taki varlığı, izlenimleri unutulmuyor

.

200 yıldan daha uzun bir süre önce Odessa’yı inşa etmeye başladıklarında, taş ocaklarının labirenti büyümeye başladı. Bu taş – pontic kireçtaşı-kabuk kaya, antik çağlarda kentimiz için en iyi ve en iyi yapı malzemesidir. Evet, bugün de öyle. Taş çıkarımı neredeyse kontrol edilemeyen bir şekilde gerçekleştirildi ve bu da yeraltı geçitlerinin çok incelmesine yol açtı. Bu nedenle, Odessa katakomplar içinde kaybolmak gerçekten kolay ve basittir.

Uzmanlara göre, Odessa katakombaların toplam uzunluğu 2500 kilometre. Bu rakamın, kartografik materyallerle doğrulanmadığına dikkat etmek gerekir. Odessa katakombalar haritalarının haritalanması çalışmaları bu güne kadar devam ediyor.

Zindanların duvarlarında sıklıkla eski Odessa sakinleri tarafından çizilmiş çizimler ve yazılar vardır. Gemiler, lokomotifler, dirilişler, tapınaklar, daha önce yaşayan insanlar, ev eşyaları, tüm bunlar, bu güne kadar birçok farklı mekânda korunmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında çekilen çizimler, belirli bir özgüllükle öne çıkıyor. 

Mağaralar, bozulmamış doğanın eşsiz oluşumlarıdır. Odessa mağaraları şehrin en eski zindanlarıdır. Yaşları yaklaşık 4 milyon yıldır. Bunlar karstik mağaralardır, daha önce var olan çatlaklar boyunca yeraltı pontine kireçtaşı sularının çözünmesiyle oluşmuşlardır. Odessa’da, 9 km’ye kadar toplam 70 doğal mağara vardır. Odessa mağaralarının boyutları, bir kişinin rahat bir şekilde kalması için küçüktür: 0,5-2,5 m genişlik ve 0,5-3,5 m yükseklik, bu doğal oluşumları kesen (açılmış) yerlerde ocaklardan görülebilmektedir. Bazı Odessa mağaraları, örneğin Zapovednaya Mağarası, dünya ölçeğinde benzersizdir.

Yeraltı labirentine giren kişi olağandışı doğal koşullara, tamamen karanlık ve tam sessizliğin olduğu başka bir dünyaya gömülür. Bilinmeyenlerin açılışı ve geçmişin izleri ile temas halinde unutulmaz izlenimler alır.

Katacombalarda, tüm yıl boyunca + 12 + 14 ° C’lik sabit bir sıcaklık hakimdir, yaz aylarında zindanları ziyaret etmek için rahat (kapalı) ayakkabılar ve sıcak dış giysiler gereklidir.

Ukrayna’nın tüm şehirlerinde ben ve ekibim rehberlik hizmeti sunuyoruz, ukraynayı bilinçli bir şekilde gezmek için bizimle iletişime geçin

Whatsapp +380992549002 [email protected]