1 Mayıs 2021

Lviv Nerede : Lviv’e Nasıl Gidilir

Lviv Nerede : Lviv’e Nasıl Gidilir

LvivUkrayna şehirleri arasında en çok sevdiklerimden birisi . Vizeyi, pasaportu bırakın, yeni çipli kimlikle dahi gidebildiğimiz bir ülke olan Ukrayna’nın Lviv şehri, efsane binaları, bedavadan biraz pahalı restoranları, çılgın Ukrayna gece hayatı, meydanları, parkları ile herkese gözüm kapalı önerdiğim bir şehir. Herkes gitsin, görsün diye, bu yazımda Lviv nerede ? Lviv’e nasıl gidilir sorularınızı cevaplayacağım.

1. Lviv Nerede

Lviv Nerede ? Lviv, Ukrayna’nın batısında hemen Polonya sınırında yer alıyor. Özellikle Polonya’nın Krakow şehrinden bir çok turist, günübirlik bile olsa Lviv’e uğruyor. Ama hemen baştan belirteyim : Polonya bizden schgengen vizesi istiyor.

odessa_nerede_harita

Lviv Nerede : Lviv Harita Konumu

Lviv’e kadar gelmişken aşağıda Lviv ile aralarındaki mesafeleri yazdığım 3 ana Ukrayna şehirleri de listenizde olsun derim. Bu 3 Ukrayna şehri ve Lviv arasındaki mesafeler ise :

  • Kiev Lviv arası : Sadece 542 kilometre
  • Lviv Odessa arası : 797 kilometre
  • Kharkiv Lviv arası : 1016 kilometre

Şahsen ben, Lviv’e kadar gelmişken Polonya’nın Krakow şehrine ve Ukrayna’nın Kiev şehrine de mutlaka uğramanızı öneriyorum.

2. Lviv’e nasıl gidilir ? Lviv Uçak Bileti Fiyatları

Lviv’e nasıl gidilir ? Ukrayna’da ulaşım nasıl sağlanır ? Lviv’e  genellikle direkt uçuşlarla gidiyoruz. Ya direkt Lviv’e uçuyoruz, ya da Kiev aktarmalı olarak Lviv’e gidiyoruz.

Lviv’e uçak bileti fiyatları ortalama çok uygun civarlarda

Ama, olur da Ukrayna’da iseniz ve diğer alternatifleri de değerlendirmek isterseniz, ben şimdi size kara yolu, tren yolu veya hava yolu alternatiflerini de tek tek anlatacağım.

3. Ukrayna Lviv’e Uçak İle Ulaşım

Atlas Global, Pegasus Havayolları ve THY’nin her gün İstanbul’dan Lviv’e karşılıklı seferleri bulunuyor. Ukrayna Hava Yolları’nın da, Kiev aktarmalı seferleri her gün düzenleniyor.

lviv_nerede_harita

Lviv Nerede : Lviv Harita Konumu

Eğer Ankara’da yaşıyorsanız Ukrayna Hava Yolları’nın yeni hattı olan Ankara – Kiev arasında hergün karşılıklı seferler yapılıyor. Kiev’den Lviv’e veya diğer Ukrayna şehirlerine ise, Kiev aktarması ile rahatça gidebilirsiniz.

 

Havaalanı : Lviv’deki Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı’ndan, şehrin tam kalbi olan Rynok Square (Meydanı) arası 16 kilometre mesafede bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine gitmek en fazla 100-150 Grivna tutuyor.

4. Ukrayna Lviv Tren İle Ulaşım

Tren : Merkez tren istasyonu, şehrin tam merkezi olan Rynok Meydanı’na sadece 3.2 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Tren istasyonundan şehir merkezine ulaşmanız 15 dakika sürüyor.

5. Ukrayna Lviv Otobüs İle Ulaşım

Otobüs : Lviv otobüs terminali Rynok Meydan’ından yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Ukrayna’da çok ama çok ucuz fiyatlara, bütün Ukrayna şehirlerini otobüsle gezebilirsiniz.

 

Lviv-Ukrayna Evimizin Balkonundan

Bonus : Ukrayna Lviv Şehiriçi Ulaşım

Şehiriçi : Lviv’de şehiriçi ulaşım için otobüs, troylebüs, tramvay ve yerel minibüslerle istediğiniz her yere sadece birkaç grivnaya gidebilirsiniz. Ama bana sorarsanız, Lviv’i gezmenin en güzel yanı yürümek.

Ayrıca taksiler de oldukça ekonomik. Şehir merkezinde binmeye hiç çekinmeyin. En fazla 3-4 dolar tutar. Ancak size bir uyarı; uyanık taksicilerden korunmak için fiyatta anlaşın veya taksimetre açtırmayı unutmayın.

Ayrıca, Ukrayna’nın bir çok şehrinde, halkın kullandığı araçlar aynı zamanda taksi. Yolda giderken elinizi kaldırdıktan sonra, kaç tane aracın durduğunu görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız. Ama yine söylüyorum : Mutlaka pazarlık yapmayı unutmayın.

Folk Architecture Museum-Lviv-Ukrayna

Ukrayna’ya Gitmeden Önce diğer Yazılarımı da Mutlaka Okuyun.

Ukrayna‘nın en güzel şehirlerinden birisi olarak bilinen Lviv, tarihi binaları ve güzel şehir düzeni ile benim çok beğendiğim bir şehir oldu. Lviv neredeyazım bittiğine göre, yukarıdaki yazılarımı da okursanız, Lviv ve Ukrayna hakkındaki tüm soruların cevabını bulmuş olursunuz. Yeter ki hayal edin. Düşün peşine…

lviv de muhteşem bir tatil için sağ  tarafdaki  whatsapp butonuna tiklamaniz yeterli olucaktir.

iletişim

[email protected]