1 Mayıs 2021

Kiev rehber,Kiev nerelere gidilir,Kiev gezilicek yerler

İstanbul’dan iki saate yakın rekor sürede  uçulan Kiev, şehir tatili sevenler için harika bir hafta sonu noktası. Görülecek yerleri seçenekli ve bol, başta konaklama ve ulaşım olmak üzere harcama kalemleri ucuz, 71 adet park ve 2 adet botanik bahçesiyle fazlasıyla yeşil ve temiz bir şehir. Aynı zamanda Ukrayna’nın başkenti. Bu arada Ukrayna demişken, benim bu ülkeye bizzat gelene kadar hakkında bildiklerim çok az ve yüzeyseldi. Herkes gibi şunları söylerdim i)kadınları güzel (ülkemizin geneline göre baya kibarca ifade ettim 🙂 )  ii)ülke ucuz iii)Rusya ile çok sevişmiyorlar. Kiev’de 2.5 gün geçirince Ukrayna konusunda algım açıldı. Bu üç yüzeysel klişeyi bir kenara atıp aşağıdaki üç maddeyi yazıya başlamadan vermek isterim.

Pin this image on Pinterest

i)Tarih, Tarih ve Daha Çok Tarih: Ukrayna’nın içinde bulunduğu topraklardaki medeniyetlerin tarihi 7000 yıl öncesi gibi sürelere uzuyor. Buralarda Hunlar, Gotlar, Romalılar ve 5. yy itibariyle Slavlar ve Kazaklar yaşamış.

ii)Kyiv Rus: Kiev şehrine Ukrayna dilinde “Kyiv” deniyor ve şehrin ilk kuruluşundaki orijinal adı ise “Kyiv Rus“. Neden? Tuhaf ama aslen Rus İmparatorluğu’nun ilk tohumları Kiev’de atılmış. Ancak Moskova’nın yükselmesi ile Kiev gözden düşmüş. 12 ve 13. yy’larda Kiev, Moğollardan saldırılar almaya başlayıp iyice gerilemiş. Ayrıca meşhur Avusturya-Macaristan imparatorluğu da 50 yıl kadar Kiev’in de dahil olduğu bir bölgeyi yönetmiş. Bugün bize kalan? Harika kahve ve opera! Bir de II. Dünya Savaşı’nda Nazi ordusu işgaline maruz kalmış. Ülke geneli ve en çok da yahudi nüfus çok acı çekmiş.

iii)Modern Ukrayna: “Ukrayna” kelimesi “sınır hattı” anlamına geliyor. Ukrayna’nın Rusya’dan bağımsızlığını kazanması ise yakın bir tarih olan 1991 yılında gerçekleşiyor. Ancak günümüzde de bazı çatışmalar, sıkı devlet kontrolü, ve politik belirsizlikler var.

Çok özet ülkenin tarihini kavradıysak; söz içinizi daha da şişirmeyeceğim. Hemen Kiev’de nasıl bol bol gezilir, nerelere gidilir konularına geçiyorum. İki tam gününüz, bol enerjiniz, rahat ayakkabılarınız ve bol bol yiyip içmeye hazır bir mideniz olduğunu varsayıyorum ve listeme başlıyorum..

Pin this image on Pinterest

1)KONAKLAMANIZI MERKEZDEN AYARLAYIN

Burası konaklama ücreti konusunda insanın karnına ağrılar sokan bir şehir değil. Geceliği 30$’den başlayan fiyatlarla merkezden otel, apart veya air b&b kiralayabilirsiniz.

Pin this image on Pinterest

Özgürlük Meydanı: şimdi – protestolar zamanında

2)ÖZGÜRLÜK MEYDANI VE KHRESHCHATYK BULVARINDAN GEZMEYE BAŞLAYIN

Yeni bir şehre gidince içinden “Neresi buranın İstiklal Caddesi (r.i.p) ??” diye geçirenlenden misiniz? Aynı türdeniz! Pek çok şehirde merkez cadde ve meydan net belli olmayabiliyor. Şehirler çok merkezli olabiliyor. Evet, çok sinir bozucu. Ancak Kiev’in ana meydanı Özgürlük Meydanı (Maidan Nezalezhnosti) ve ana caddesi meydanın sonundaki devasa Khreshchatyk Bulvarı. (adını okumaya çalışmayın  – offline  harita app’ine yazın gitsin)

Özgürlük Meydanı, 2013 yılındaki (Gezi Parkı ile benzer dönemlerde) öğrenci protestoları olarak başlayan ancak yönetimin şiddet uygulaması ile tüm ülkeye sıçrayan hareketin de kilit bir toplanma merkezi. Tüm protestolar ve çatışmalar sonucu ülke başkanı Viktor Yanukovich istifa ederek çekilmiş. Bu süreçte pek çok masum ve genç Ukraynalı da hayatını kaybetmiş. Bu dönemleri anlatan 8.4/10 puanlı harika bir belgesel var: Winter on Fire. IMDB linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Ben de en kısa zamanda izlemek istiyorum.

Bir de “meydan” kelimesi ukrayna dilince “maydan” diye okunuyor. Dil olarak tek ortak noktamız. Gerisi kiril, gerisi Slav. 🙂 Khreshchatyk Bulvarı’nı baştan aşağıya gezmek neredeyse bir saatinizi alacak, devasa bir bulvar şimdiden belirteyim.

3)KHRESHCHATYK BULVARI’NDAN KALKAN CİTY BUS TURLARINA BİNİN

Pin this image on Pinterest

4)GOLDEN GATE VE ÇEVRESİ

Merkezden (Özgürlük Meydanı) çok uzaklaşmadan yürüyerek Golden Gate ve çevresinde sokaklara açılmaya hazırız artık. Gözler kiril alfabesine ve muhtemelen yazılanları hiç anlayamayacağı gerçeğine alıştı. Komünist stili devasa geniş bulvarlara ve karasal mevsime de alıştık. Adım başı “кави” yazan ve “kahve” anlamına gelen büfelerden harika kahveler de almaya başladık. Keyifler yerinde. O zaman şehrin en zengin semtlerinden birinde gezmekle devam edelim.

Golden Gate, Kyiv şehrinin tarihi kalesinin kalan son duvarının korunup sergilendiği bir yapı. İçine girip gezebiliyorsunuz, dışarıdan da bakması keyifli. Benim kaleler konusunda görüşümü biliyorsunuz (“taş üstüne taş”) o nedenle dışardan baktım. Hemen yanında güzel bir havuz etrafında masaları olan Golden Gate Park ve cafesi var. Burada oturup havuzu izlerken birşeyler içmek çok keyifli. Bir de parkın girişindeki ağaçlardan birinde tamamen plastik çatallarla yapılmış kedi heykeli var. Gülümseme garantili 🙂

Pin this image on Pinterest

5)MARİYİNSKY PARKI VE SARAYI

Burası şehrin en büyük ve önemli parklarından. Ayrıca ülke başkanının sarayına da ev sahipliği yapıyor. Taksiyle, yürüyerek veya en yakın metro istasyonu Arsenalna durağından ulaşabilirsiniz. Havuzu, sevgililerin kilitler astıkları “Aşıklar Köprüsü”, bir de Dinyeper Nehri’ne tepeden bakan harika panaromik bir manzarası var. Yanınıza içecek ve atıştırmalık bir şeyler alıp tam keyif yapmalık bir park. Genelde havuza bakan banklar kapılmış oluyor. Bir de Kievli dostlarımız hep banklara oturuyorlar

6)KİEV-PECHERSK LAVRA = “CAVES” MAĞARALAR MANASTIRI

Öncelikle belirteyim ki (ben de gidip görene kadar bilmiyordum) Kiev, ortodokslar için çok kutsal bir şehir. Ortodoks hacıların mutlaka uğraması gereken pek çok manastır, kilise bu şehirde. O nedenle hem haç yolculuğuna çıkanlar hem de turistlerden oluşan tuhaf bir kalabalık var. Kiliselerin girişinde bir tarafta baştan ayağa kapalı giyinen kadın hacılar bellerinden bükülerek eğilip kalkarak dua ediyorlar, manastır duvarlarını öpüyorlar; diğer tarafta selfie çubuklu turistler foto çekiyor. Baya değişik bir karışım var. 🙂

Dinyeper Nehri manzaralı, tepelerden birince 28 hektarlık devasa alanda (Kiev’deki tüm dini yerler gibi) altın kubbeleri ile şehrin en büyük ve en önemli manastırlarından biri burası. Üstelik yer üstü manastırlara ek olarak yer altı gezilen mağaralar ve mağaraların içinde eksi mezarlar ve kiliseler var. Bu manastır Slav ülkeler içinde en en kutsal bölge sayılıyor. Rusya, Ukrayna ve Belarus’un hacılarını burada görebilirsiniz. 1051 yılında inşasına başlanan manastırın yer üstü kısmı gezmek 20 grivna, yer altı kısımlar ise 60 grivna. 

7)AZİZ SOFİA KATEDRALİ (=AYA SOFYA KATEDRALİ)

Kiev-Pechersk Lavra kompleksine bitişik Aziz Sofia Katedrali hem unesco dünya mirasları listesinde hem de ismen tanıdık geldi. 1000’li yıllarda o zamanki adıyla Constantinople’daki Aya Sofya’ya rakip olarak inşa edilmiş. 11. yüzyılda Kyiv Rus bölgesindeki çok seviyen Kiev Prensi tarafından Bizanslı ustalara yaptırılmış.

8)PODİL BÖLGESİ VE AZİZ ANDREW KİLİSESİ

Diğer adıyla “Andrew’s Descent” (yani Andrew yokuşu) olarak bilinen bu bina google’a Kiev yazında karşısınıza ilk çıkacak kartpostallık bir görüntü. Efsaneye göre eski zamanlarda bir adam, bu tepeye bir haç dikmiş ve demiş ki “Harika bir şehir tam burada kurulacak.” Bu dadam da havari Andrew’müş. Benim gibiyseniz gözleri çoktan devirdiniz, biliyorum & çok iyi anlıyorum. 🙂

Günümüze gelecek olursak buradaki yeşilin en tatlı tonlarındaki kilise 1754 yılında İtalyan mimar Bartolomeo Rastelli tarafından yapılmış. Kubbeleri tamamen altın olmayan nadide dini yerlerden biri! Bu mimar aynı zamanda St Petersburg’daki Kış Sarayı’nı da yapan kişiymiş. Zaten kilise fazlası ile Rus duruyor. Bu sıralar restorasyonda olduğu için dışarıdan bakabildik sadece.

Kilisenin yer aldığı bölgeye Podil deniyor ve bol bol hediyelik eşya satan stand, cafe ve arnavut kaldırımlarıyla çok sevimli yerlerden biri. Bol bol yürüyecek, yokuş inip çıkacaksınız. Bence spor ayakkabı giymekte fayda var. Ayrıca çok çeşitli eşyalar olan standlardan mutlaka bir şeyler almak isteyeceksiniz. Yanınızda nakit para getirin ve pazarlığa açık olun. 🙂

Pin this image on Pinterest

9)LANDSCAPE ALLEY PARKI (PEYZAJ SOKAĞI)

İşte burası (google’a değil ama) bana “Kiev” dediğinizde size ilk göstereceğim görsel. Podil bölgesine gelmişken buraya uğramamak olmaz. Küserim size! Podil’in merkezindeki hediyelik eşya satan standları, Andrew Kilisesini ve kalabalıkları arkanızda bırakıp meydandaki parka girin. Parkı da geçtikten sonra saklanmış ufak bir sokak bulacaksınız. Orası Landscape Alley!

Pin this image on Pinterest

Haritada kolayca bulmanız için sokağın tam adı Velyka Zhytomyrska Street. Seramik parçalarıyla kaplı türlü ve minnoş heykeli görünce kocaman gülümsememek imkansız. Küçük prens, kocaman kediler, ağzını kocaman açan (aynı zamanda bank olan) canavarlar, birbirine sarılan devasa zebralar.. vb vb Bu tatlı canavarımsı sanat eserlerinin içine girmek, tepelerine çıkmak, çocuk parkındaki oyuncaklarla oynamak serbest. Ancak bizim gibi öğle sıcağında gitmeyin. Daha aktif vakit geçirmek için sabah serinliği ideal. 🙂

Pin this image on Pinterest

10)ÇERNOBİL MÜZESİ VE ÇEVRESİNDEKİ HARİKA SOKAK SANATLARI

Çernobil nükleer santral faciasını duymayan yoktur. Kısaca özetini, yüz binlerce insana ve ülkemize etkilerini okumak için tık tık. Felaketin meydana geldiği Çernobil şehri, Kiev’den 90 km uzaklıkla ve günlük turlar düzenleniyor. Kiev’de biraz vaktiniz varsa gerçekten çok etkileyici bir deneyim olabilir bu tura katılmak. Ancak hala normalin çok üstünde radyasyon seviyesinde ve her bölgesine girilmiyor. Günlük Çernobil turları için tık tık. Ufak bir hatırlatma: “hazır Kiev’deyim, haydi tura gideyim” diyerekten spontan karar almak imkansız. En geç 15 gün önceden turunuzu satın almanız gerekiyor.

Pin this image on Pinterest

11)AZİZ MİCHAEL KATEDRALİ

Çernobil felaketinin simsiyah havasından biraz silkinmek isterseniz şehir merkezine (evet Özgürlük Meydanı yakınları) dönelim. Bebek mavisi ve beyaz tonlarda ve (tabii ki de!) altın kubbeli Aziz Michael Katedrali’ni ziyaret edelim. Orijinali 12. yüzyılda yapılan katedreli Sovyetler 193o yılında “değersiz” görüp yıkmışlar maalesef. Sovyetlerin yıkılışından sonra 1991 yılında aslına sadık kalarak (hello altın kubbe) yeniden inşa etmişler.

12)KİEV OPERA BİNASI

Bir dönem Avusturya-Macaristan etkisi alan kalan Kiev de tabii ki de harika bir opera binası ve gösteriler var. Etkinlik takvimini şuradan takip edebilirsiniz. Binayı dışarıdan mutlaka görün derim. 

Pin this image on Pinterest

13)RODİNAMAT (MOTHERLAND) HEYKELİ VE SAVAŞ MÜZESİ

Rodinamat heykeli şehrin her yerinden görülüyor ve New York’taki Özgürlük Anıtından büyük olduğu söyleniyor. Aşırı büyük heykelleri seviyorsanız yanına gitmek ve hemen altındaki Savaş Müzesini gezmek tam sizlik. Heykelin sağ elinde havaya kaldırdığı kılıcı ve sol elinde üzerine çekiç ve orak işli kalkanı var. 

14)YAHUDİ MAHALLESİ VE BRODSKY SİNAGOGU

Şehrin ana sinagogu olan Brodsky’i ziyaret etmek ve yahudi mahallesinde gezinmek için bir iki saat ayırabilirsiniz.  Çünkü burada yahudi yerleşimlerin tarihi Rusların hıristiyanlık tarihinden bile eskiye dayanıyormuş. Dilerseniz walking-tour tadında rehberli turlar da var. İçiniz bir miktar daha üzülmeyi kaldıracaksa Babi Yar katliamının izlerini sürebilirsiniz. II. Dünya Savaşında 1941 yılında Kiev, Nazi ordusu egemenliğine giriyor. Şehirde sürekli bombalamalar, sivillerin öldürülmesi gibi olaylar gelişiyor. Eylül ayı sonunda Alman ordusu askerleri şehrin dört bir yanına duyurular asıyor. Kiev şehrinde yaşayan tüm yahudileri 29 Eylül sabah 8’de Melnikovsky & Dokhturov caddeleri köşesine çağırıyorlar. Ayrıca yanlarına değerli eşyaları ve paralarını almaları çünkü başka şehirlere gönderileceklerini söylüyorlar. Gelmeyen yahudilerin vurulacaklarını da ekliyorlar. Sadece o sabah, belirtilen yere gelen 33.000 yahudi vurularak öldürülüyor.. Devamında Kiev’de hayatını kaybedenlerin sayısı 60.000 binleri buluyor. Yaşadığımız zamanda ben böyle bir olayı hayal bile edemedim. 🙁

15)HARİKA YEME & İÇME İŞLERİ

Tamam sizleri biraz üzdüm, farkındayım. Şimdi harika yeme & içme önerileriyle neşenizi ve kan şekerinizi zıplatmak niyetindeyim.

i)Milk Train: Ukrayna’nın, hatta Avrupa’nın en harika kahvaltısı, kahveleri ve tatlıları. Beğenmeyene benden parasının iki katı iade! Karamelli popcornlu ve muz kremalı kek vardı. Başka sözüm yok!

ii)Public Cafe: Evlenip nikahınıza almak isteyeceğiniz baconlı egg benedict burada. Ayrıca tuhaf ama nargile de var ve 10 $ civarı.

iii)Dogs and Tails: Yerel biralar, harika kokteyller ve efsane ötesi sosisler için!

iv)La Bodeguita Del Medio: Evet adı Küba’daki orjinal ve efsanevi mojito barı ile aynı. Rom ve Küba kokteylleri denince yüzü gülen, hayatı anlam kazananlardansanız tam sizlik bir yer. Öyle bacardi rom yok, tüm romlar Havana Club! Canlı müzik var ve yemekler başta Meksika olmak üzere Güney Amerika kafalarında. kalp kalp kalp.

Pin this image on Pinterest

v)Gürcü yemekleri deneyebileceğiniz her hangi bir yer: mutalaka 95% kuzu eti, 5% pirinç içeren Gürcü yaprak sarmasını deneyin! Bence biz burada yanlış yapıyoruz: kıyma yerine parça kuzu eti kullanmak ve pirinci azaltmak şart. 🙂

BİR TAKIM FAYDALI BİLGİLER

  • rehbersiz gezdiginiz zaman taksi ve bir cok yerde 2 kati para odemek zorunda kalirsiniz malasef, rehber ayarlayarak hem tasarruf etmis hem de tasarruf ettiginiz ucretle rehberin ucretini de zaten cikarmis olursunuz.
  • İklim: Coğrafya derslerindeki o “karasal iklim” doğru ve Ukrayna’da gözlemleyebilirsiniz. Yazın gündüz güneşten yanık olabilir, gece üşüyebilir. Sabahları sağanak yağmurlara uyanabilirsiniz. Kasım-Mart arası da şehirden kar kalkmıyormuş. Gitmek için favori seçenek: Eylül, Ekim ve Mayıs.

🙂

Şimdi söz sizde – Aklınıza yattı mı? Kiev’e gider miyiz? Gidenlerin güzel anıları var mıdır? Mutlaka yorum bırakın!  

rehberlik hizmeti icin whatsapp |+380992549002