1 Mayıs 2021
khersonrehberi,khersontercuman

Kherson’da Gezilecek Yerler, Ukrayna Kherson Gece hayatı Rüstem rehber

Kherson’da Gezilecek Yerler, Ukrayna Kherson Gece hayatı Rüstem rehber

September 14, 2016

|kherson rehberi

Kherson’da Gezilecek Yerler, Ukrayna

Ukrayna’nın güneyinde, Karadeniz’in 25 km kadar içerisinde kurulan Herson (Kherson), ülkenin en önemli gemi yapım, ticaret ve tarım şehirleri arasında. Başta Türkler olmak üzere birçok ülkeden yatırımcının tercih ettiği şehirde gezilecek çok sayıda yer var.

Gelişmiş ticaretini, turizmle birleştirip ivme yakalamak isteyen Kherson’da turizm bir çıkış noktası olarak görülüyor. Şehrin belediyesi, turizm dairesi bu yönde çalışmalar sürdürürken, Herson çevresinde gezilecek yerler ile birlikte düşünülüyor.

Dinyeper (Dnipro) Herson’a hayat veriyor

İstanbul’dan 70 dakikalık bir uçuşla ulaşılan Herson, vizesiz seyahat avantajı ve ekonomik tatil seçenekleri ile Türkler için iyi bir alternatife dönüşmeye aday.

Herson Gezilecek Yerler

1. Dinyeper Nehri

Dinyeper Nehri’nin kollarında farklı su sporları yapılabiliyor

Herson’a hayat veren Dinyeper (Dnipro) Nehri’nde birçok aktivite gerçekleştiriliyor. Jet ski, kano, yelken, bot ile su sporlarının yapıldığı nehirde, tekne turları da popüler. Önemli bir tarım ülkesi olan Ukrayna’nın en taze meyvelerinin ikramı ile renklenen tekne turlarında Dinyeper Nehri’nin kolları arasında keyifli bir yolculuk yapılıyor.

2. Herson Resim ve Heykel Müzesi

Herson Resim ve Heykel Müzesi

Ağırlıklı olarak Sovyet Dönemi eserlerinin bulunduğu Herson Resim ve Heykel Müzesi, 3 kat üzerine kurulu. 1,100’ü aşkın tablonun sergilendiği müze, tarihi yapısıyla da şehrin en özgün yapıları arasında. Ermeni asıllı Rus Ressam İvan Ayvazovski’nin 3 eserinin bulunduğu müzede, Osmanlı Ermenilerinden Ressam Jak İhmalyan’ın Marmara Denizi isimli 2 tablosu da sergileniyor.

3. Katherina Katedrali

Katherina Katedrali’nde düzenlenen ayinlere genellikle yaşlılar katılıyor

Aziz Katherina Katedrali Herson Kalesi içerisinde yer alıyor. Rusya’nın en eski dini yapıları arasında bulunan katedral, 1781-1786 yılları arasında inşa edilmiş. Osmanlı-Rus savaşının ardından Rusya’nın Herson’u ilhakını simgeleştirmek amacıyla inşa edilen yapı, bugün şehrin en önemli dini merkezi.

4. Herson Kalesi

Herson Kalesi Osmanlı-Rus Savaşı’ndan izler taşıyor

Günümüzde 4 kapısından 2’si ayakta olan Herson Kalesi, Aziz Katherina Katedrali’nin arkasında oldukça geniş bir alanda kurulu. Kale etrafındaki kurganlar (eski mezarlar) Osmanlı-Rus Savaşı’nın izlerini taşıyor. Saray, darphane ve kalenin altında askerlerin barınması için bir sığınak bulunuyor. Yerin 47 metre kadar altından giriş yapılabilen sığınaklara geçişi sağlayan 3 tünelden 1 tanesi ziyaretçiler tarafından görülebiliyor.

5. Suvorov Caddesi

Suvorov Caddesi, Hersonluların nefes aldığı yerlerden

Herson’un sadece yaya trafiğine açık en uzun caddesi olan Suvorov, ismini Osmanlı-Rus Savaşı’nda Osmanlılara karşı büyük bir başarı elde etmiş Rus Mareşal Alexandr Vasilyeviç Suvorov’dan alıyor. Cadde boyunca sıralanan kafe ve restoranlar Hersonluların dinlendiği ve zaman geçirdiği popüler noktalar. Bazı tarihi yapılar ile resmi kurumların da yer aldığı cadde, özellikle akşam saatlerinde kalabalıklaşıyor.

6. Oleshkovsky Çölü

Oleshkovsky Çölü Avrupa’nın en geniş çölü olarak biliniyor.

Herson’a 50 km mesafede yer alan ve Herson Çölü olarak da bilinen Oleshkovsky Kumulu, Avrupa kıtasının en büyük çölü. 2 bin kilometrekarelik alanda jeeple safari imkanının sunulduğu kumullar, Herson’un tanıtımında önemli bir rol oynuyor. Ekmekten yapılan ve alkolsüz bira olarak adlandırılan yerel içecek uzvar ve kvas’ın ikram edildiği çöl turları eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

7. Chaika Ekoturizm Bölgesi

Chaika Ekoturizm Bölgesi Dinyeper Nehri’nin kollarının kesiştiği noktada

Ukrayna yerel kültürünün izlerini yaşatmak amacıyla kurulan Chaika (Martı) Ekoturizm Bölgesi kano, su bisikleti, sandal gibi seçeneklerle Dinyeper Nehri’nin kollarında su sporları merkezine görünümünde. Çok sayıda gölün bulunduğu Chaika, küçük bir balıkçı kasabası şeklinde tasarlanmış. Etnografik objeler, eski tarım aletleri, sanatoryum ve geleneksel Ukrayna evinin bulunduğu alan, lezzetli yemekleri ile konukları ağırlıyor.

Nüfus yapısının kadınlar lehine olması nedeniyle “Gelinler Şehri” olarak anılan Herson, 115 farklı etnik gruba ait kültürün izlerini bir arada taşıyor. Avrupa’nın en sakin, yeşil ve dingin şehirlerinden biri olan Herson’a haftanın 7 günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan karşılıklı sefer yapan Türk Hava Yolları ile ulaşım mümkün.

Türk vatandaşlarına vize uygulamaması ve kısa zamanda ulaşılabilmesi nedeniyle cazibe merkezine dönüşen Herson, uygun Kherson’a Nasıl Gidilir Dinyeper Nehri’nin Karadeniz ile buluştuğu noktada kurulmuş olan Kherson, Ukrayna’nın en yeşil kentlerinden birisi. Ukraynaca ve Türkçe’de Herson, tüm dünyada ise Kherson olarak telaffuz edilen şehirde 300 binden fazla kişi yaşıyor. Geçmişte yaşanan savaşlar nedeniyle kadın nüfusu erkeklerden daha çok. Türk Hava Yolları’nın dış hat uçuş noktalarından biri olan Ukrayna’nın Kherson kentinde, her 10 kadına 8 erkeğin düştüğü Herson, çevresinde gezilecek yerleri ile de turizmde yükselen değer.

Kherson Ukrayna tarımsal üretiminin kalbi olan bir şehir. Burada üretilen taze sebzeler Ukrayna’ya ve Avrupa’ya gönderiliyor. Dünyanın en büyük yumurta üretimi, tersaneler ve birçok fabrika şehrin iş hayatını oluşturuyor. Herson’a nasıl gidilir Ukrayna’nın güneydoğusunda Karadeniz’den 25 km içeride, Dinyeper Nehri kıyısında bulunan Herson’a İstanbul’dan uçak ile gitmek mümkün. Türk Hava Yolları’nın 15 Ekim 2014’te başlattığı İstanbul-Herson seferleri, 29 Mart 2015’ten bu yana haftanın 7 günü karşılıklı olarak gerçekleşiyor. Çok kısa bir zaman içerisinde haftada 10 sefere çıkılması planlanıyor. 1 saat 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılan Herson, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği bir nokta olması nedeniyle de avantajlı

.Herson ulaşım

Şehrin dört bir yanını saran troleybüs ağı ile merkezden çevreye doğru genişleyen minibüs hatları ile ulaşım sorununu çözmüşler. Troleybüs bileti 1,25 Ukrayna Grivnası (5 cent/$), minibüs ücreti ise 3 Ukrayna Grivnası (10 cent/$). Şehir merkezinde ortalama mesafedeki bir noktaya taksi ile gitmek ise sadece 30 Ukrayna Grivnası (1,25 $) tutuyor.Havalimanı ile şehir merkezi arasında taksi dışında bir ulaşım yok ve bu yolculuk pazarlık yeteneğinize göre 80 ile 150 Grivna arasında değişiyor.Kherson’dan Ukrayna’nın her yerine tren ve otobüs seferlerinin olması Türkler açısından önemli. Ayrıca Odessa, Mykolaiv ve Simferopol gibi kentlere ulaşım açısından da çok uygun bir noktada bulunuyor.İç hatlarda çok da düzenli olmayan birkaç uçuş dışında, bu havalimanından düzenli sefer yapan tek şirket Türk Hava Yolları. Haftanın 7 günü karşılıklı olarak gerçekleştirilen seferler Ahıska Türkleri ve Herson halkı için büyük önem taşıyor.Güneydoğu Ukrayna’nın en gelişmiş yeri olan Kherson şehri, 4 büyük, 7 daha küçük ölçekli üniversitesi ile genç ve dinamik nüfusun yaşadığı bir bölge. Herson Oblastının yönetim merkezi aynı zamanda burası. 1998’den bu yanan Kherson, Zonguldak ilimizle de kardeş şehir.Kherson gece hayatı öğrenciler nedeniyle oldukça hareketli, ancak Kiev, Odessa, Sivastopol gibi şehirler ile kıyaslamamak lazım. Kherson nispeten daha küçük bir şehir olduğundan gece hayatı da biraz daha mütevazı sayılır. bir tatil için ideal.

Kherson şehrinin bir başka özelliyi de yabancılar tarafından daha keşf edilmediyi için çok temiz kalan şehirlerden birisi))

Herson şehrine bir tatil düşünüyorsanız bizi arayın her konuda yardımcı oluruz.. Size düşen sadece uçak bileti almak.. Kherson havaalanında karşılama,Kherson havaalanı otel transferi,Kherson oto ev kiralama ve kherson rehberlik hizmetiyle 7/24 sizinleyiz..

+38 099 254 90 02

00 38 099 254 90 02 whatsapp/viber