1 Mayıs 2021

Kharkov Gezilecek Yerler,neden kharkiv?

Kharkov gezilecek yerler yazısında sizlere Ukraynanın Kiev’den sonra en büyük şehri olan Kharkiv ile ilgili bilgiler vereceğim. Öncelikli olarak Kharkiv havaalanı ulaşımı ve şehir ulaşımı, Kharkov gezilecek yerler  Kharkivde konaklama nerede kalınır ve son olarak Kharkiv de ne yenir nerede yemek yiyebiliriz, konularından bahsedeceğim. Ukraynanın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv (Harkov) uçakla İstanbuldan 1 saat 50 dakika mesafededir. Uçuş için pegasus havayollarının ve atlasın hergün seferi vardır ve fiyatlarda makul seviyelerdedir. Havaalanına indikten sonra pasaport işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapılıyor. Havaalanı şehir merkezi ulaşımı  taksiyle 20 dakika sürüyor. Kharkiv de konaklama için ortalama oteller 30-50 dolar civarındadır. Kharkiv şehir merkezinde ev tutarsanız 40-50 dolar günlüğü ve iki kişilik tam donanımlı wi-fi li evler vardır.

Kharkiv gayet düzenli tarihi binalarla dolu bir şehirdir. Sokaklar caddeler son derece geniş ve ferahtır. Ulaşım metroyla gayet rahattır. Metro dışında otobüs tramvay ve troleybüslerle de ulaşım çok rahattır. Biletler 3-5 grivnadır. Grivna Ukrayna para biriminin adıdır. 1 TL, 8.5 Ukrayna grivnası yapmaktadır. Şehrin her noktasına ulaşım vardır. Metro gece 24.00 da kapanıyor 6.30 da açılıyor.

Harkov gezilecek yerler arasında Sumskaya caddesi, Lenin cad, Özgürlük meydanı, Puşkin cad, Gorki parkı, hayvanat bahçesi, barabaşova pazarı ve bol bol parklar bahçeler bulunmaktadır. Sumskaya caddesi Kharkov gezilecek yerler arasında Kharkivin en işlek ve ünlü caddesidir. Mağazalar kafeler noterler bankalar telefoncular vb. hepsi bulunmaktadır. Özellikle binalar çok estetiktir. Tipik rus şehirleri gibi gözükmektedir. Kharkov gezilecek yerler arasında ki Özgürlük meydanı ise çok büyük etrafı binalar ve parlkla çevrilidir.Yalnız dikkat edilmesi gereken konu meydanın içinden arabalar geçiyor olmasıdır. Lenin heykeli de en başta 2014 yılına kadar hala dimdik ayakta duruyordu))). Hayvanat bahçesi de özgürlük meydanını yanında olup bir çok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Kharkiv metrosunu mutlaka gezmelisiniz. Sovyet zamanından kalma ihtişamlı durakları vardır. Şehirde gözelerde bulunmaktadır. Burada insanlar suya girip arınıyorlar bir çeşit kutsal su. Bundan başka şehirde 53 universite olduğu için universite kenti de diye biliriz buraya..Tadı da güzel ve soğuk.

Yemek olarak dünya mutfağından özellikle İtalyan, Japon(suşi), Türk mutfağı ve Rus mutfağı bulunmaktadır. Her öğün yemekte ve her restoranda her türlü alkol servisi vardır. Şarapları ve tabii ki votkaları çok güzel. Suşide burada bayağı popüler ve fiyatlar uygun. İki kişi iyi bir restoranda 25-40 dolara çok rahat alkolde dahil oturup yemek yiyebilir. .Diğer şehirlere  Tren seferleri günün her saati var ve trenler yataklı ve kuşetli gayet rahat ama biraz yavaş gidiyorlar.

Gece hayatını başka makalemde anlatıcam geniş olarak. Aslında anlatmakla olmaz yaşamak gerekir) Sonuç olarak şehir güvenli insanları dürüst çok rahat bir şekilde tatilinizi geçirebilirsiniz.

 Gelelim sık sık sorduğunuz sorulara

1) savaş bittimi?

tamı tamına 2 bucuk yıl oldu ve bu yazıyı yazan ben bir coğunuz tanıyorsunuz zaten İsmim Rüstem,savaş bittikden sonra 100lerle turisti kharkivde misafir etdim ve kimse savaşla karşılaşmadı)

2) en ucuz ve en eğlenceli şehir hangisidir?

Ukraynanın en pahalı şehri bile türkiyeden 2 defa daha ucuzdur,ama bu şehirler arasın en uygunu ve gece hayatıyla meşhur olan şehir kharkivdir.

not; 8 yıldır ukraynada yaşıyorum ve tüm şehirlerde bulundum,bu benim şahsi gözlemimdir..

3)vize varmı?

hayır,vize 2012 senesinde kaldırıldı,buraya gelmeniz için sadece pasaport yeterli,hatta sadece yeni kimlikle bile geline biliniyor.

4) evmi otelmi?

eger yalnız geliyorsanız otel öneririm,ama 3-4 kişilik bir grupla geliyorsanız ev kiralayıp kar ede bilirsiniz..

5) Rehberlik hizmetinize neler dahildir?

her şey,yani aklınıza gelicek olan her konuda her sorunda yanınızda oluyoruz, Havaalanında kapıda karşılıyoruz.her bütceye uygun rehberlik yapıyoruz. İsteyeni Limuzinle.isteyeni range roverler isteyene de taksiyle rehberlik yaparız…

Her hangi başka sorunuz olursa

[email protected]

whatsapp,viber +380992549002