1 Mayıs 2021

Dnepropetrovsk Gezi Rehberi 

Dnepropetrovsk Gezi Rehberi 

Dnepropetrovsk Gezi Rehberi adlı yazımıza, Ukrayna’nın en büyük ve en kalabalık 3. şehri olduğunu ve bir zamanlar başkent olarak düşünüldüğü ile başlayabiliriz. Yeni adı ile olan Dnipro olan kent, kent ile aynı ismi taşıyan Dinyeper nehri şehri ortadan ikiye ayırmaktadır. Şehrin popüler mekanları şehir merkezinde bulunmaktadır. Nüfusu 1 milyonun üzerinde olan kent, tüm Ukrayna genelinde olduğu gibi üniversiteler bakımından zengindir. Dnipro hakkında bilgi isimli yazımıza başlarken, şehirde 8 adet üniversite bulunduğunu, ayrıca şehrin güzel kadınları ile ünlendiğini hatta, Dnipro kızları söyleminin bir iltifat sayıldığını söylemeden geçemeyeceğiz.

 

Dnepropetrovsk

Dnepropetrovsk benzerlik bakımından Ankara ile eşleştirilebilinir. Şehir merkezinde en büyük alışveriş merkezi, 1 olan ( Most City )  Passage ve Europa alışveriş merkezi bulunmaktadır. Ayrıca şehrin diğer tarafında bulunan Karavan Alışveriş Merkezi de yine Most City gibi büyük bir alışveriş merkezidir. Yemek, alışveriş ve gezinti için Most City’i önerebilirim. 2. Katında Campus Cafe Restaurant çok zengin bir menüye sahip. Aynı katta birçok yemek alternatifleri de mümkün. Ama Passage Alışveriş merkezi en üst katında terasta 2 tane karşılıklı konsept pub bar bulunuyor. The Loft Gastropub’da yemek yiyebilir, içkinizi de nargile eşliğinde içebilirsiniz.

Dnepropetrovsk gezilecek yerler

Dnepropetrovsk gezilecek yerler

Şehir’de gezebileceğiniz birçok yer mevcut. Bunların başında Dinyeper nehri kıyısında yaklaşık 5 km’lik bir park var. Yaz akşamları ayrıca buradan kalkan tur gemileri ile nehir gezisi de yapabilirsiniz. Ayrıca nehir kıyısında yine restaurantlar, barlar ve gece kulüpleri mevcut. Nehir kıyısından yürüyerek Shevchenko Park’a ulaşabilirsiniz. Şehrin diğer tarafında olan Lazar Globa Park’ta haftasonu yürüyüşleri için ideal. Karl Marx Prospect şehrin ana hattını oluşturan cadde. Bu büyük cadde üzerinde de küçük parklar, alışveriş mağazaları bulunmaktadır. Manastır adası da görülmelidir, adada Ukrayna’nın en büyük heykeli bulunmaktadır. Menorah Centre ( Yahudi merkezi ) olarak da bilinen iş merkezi de gezilebilir. İlginç bir mimariye sahip olan bu binada Sinagog turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca binanın terasından da tüm şehre kuş bakışı bakabilirsiniz.

Dnepropetrovsk havaalanı

2017 yılına kadar İstanbul ve Ankara’dan direk uçuşlar ile kente ulaşım sağlanmaktaydı. 2017 yılında Dnepropetrovsk havaalanı dış uçuşlara kapatılmıştır. Aldığımız bilgilere göre, havaalanı işletmesini satın alan Ihor Kolomoyskyi, THY’dan yüksek fiyatlar isteyince THY bu bölgeye seferlerini iptal etti. Şu anda kente, 80 Km uzaklıkta olan Zaporozhye kentine İstanbul’dan direk uçabilirsiniz. Aynı zamanda, Pegasus’da haftanın 3 günü bu şehre İstanbul’dan direk uçuş sunmaktadır.

Dnepropetrovsk Türk Restaurantları

Dnepropetrovsk Türk Restaurantları

Türk restoran arayışınız için de, şehir merkezinde Most City’e çok yakın olan Taxim Restaurantda tüm Türk yemeklerini yiyebilir rakı bile içebilirsiniz. Ayrıca bir diğer Azeri oteli olan Khan Chinar otelinde de Türkçe konuşan personel ve ayrıca rakıdan mercimek çorbasına kadar bulunmaktadır. Şehir genelinde ufak büfelerde tavuk döner yeme şansına da sahipsiniz. Birçok ufak büfe de ayaküstü dürüm tavuk döner satılmaktadır. Detaylı incelemek için Al Pacino Türk Restoranı yazımızı okuyabilirsiniz

Dnipro gece hayatı

Dnepropetrovsk gece hayatı

Dnipro gece hayatı için çok alternatif sunan bir yerleşim yeridir. Paris Club Dnepropetrsovk, Opera Night Club, Labirent disco, Bartolomeo night club, Rio Club, Capone Bar bunlardan sadece bazılarıdır.

Dnepropetrovsk otelleri

Dnepropetrovsk kentinde, konfor ve lüksü arayan turistler için, SunRay Otel ve Tatil Köyü, Grand Hotel Ukraine, Bartolomeo otelleri tercih edilebilir. Bu otellerin gecelik fiyatları 300 tl ile 850 TL arasında değişmektedir. Şehir merkezinde fiyatları 100 tl ile 250 tl arasında değişen bir çok butik otel bulmanız mümkün. Newport Hotel ve Sleeport hotel tercihleriniz arasında olabilir. Nehir kıyısında olan 3 yıldızlı hotel fiyatları uygun olsada odaları çok kötüdür. Yine Ukrayna genelinde olduğu gibi bu Dnepr şehrinde de günlük kiralık apart ev tercih edilebilir. Fiyatları ise 100 tl ile 250 TL arasında değişmektedir.

Kente yapacağınız ziyaretler için her türlü soru ve yorumlarınızı sitemiz üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

dnipro sehrinde mukemmel bir tatil icin dnepro rehberimizle iletisime gecin

+38099 254 90 02 (whatsapp/viber)